НЧ "Пробуда 1958"

Бляскаво шуменско участие във фестивала “Разпилени бисери” на остров Тасос в Гърция

НОВИНИТЕ

 – 

С много впечатляващи изяви премина шуменското участие в дванадесетото издание на Фестивала за изкуство и фолклор “Разпилени бисери”, който се състоя от 12 до 15 юни на остров Тасос – Лименас, в Източна Македония и Тракия на Република Гърция. “Българският фолклор заслужава да бъде показван навсякъде по света” – подчерта Дани Василева, която е основен организатор на фестивалите, провеждани в България, Гърция, Черна гора и Сърбия. Край брега на Егейско (Бяло) море всички участници преминаха в тържествено дефиле с фолклорни носии, представиха своята музикално-танцова програма на откритата сцена близо до пристанището и подредиха пъстри сергии с ръчно изработени изделия.

Според оценката на журито, голямата награда на фестивала заслужи народно читалище “Асен Златаров-1872” в шуменския квартал “Дивдядово”, което се представи от танцов състав “Дивдядово”, женска певческа група и Клуб за народни хора “Хайде, либе”.

Специалната награда за най-атрактивно изпълнение получи танцовата формация “Колорит” към народно читалище “Пробуда-1958” в Шумен. “Тя е създадена преди две години от 16 любителки на модерните танци – сподели специално за онлайн новинарското издание www.zashumen.bg ръководителката на формацията Галина Колева. – Жените са на възраст +50 и повечето от тях са педагози. Вече имаме спечелени първи награди, златни медали, грамоти и премии от участията ни на Народния събор на читалищата в гр. Бяла – Варненско, и на хумористичния фестивал “Сребърна пее и се смее”.” Само преди броени дни Общинският фонд “Култура” одобри финансиране по проекта „Изработка на сценично облекло за група за модерни танци „Колорит“, с което ще се създаде една естетическа визия на участниците в групата за модерни танци и ще им даде самочувствие, че създават изкуство със стойност и ще поддържа мотивацията им.

Във фестивала се изявиха още спортният клуб “Здраве и дълголетие” в Шумен и пратениците на народно читалище “Земеделец-1903” в село Панайот Волов. В програмата на арт и фолклорния форум се включиха общо над триста участници от различни краища на България – от Дунав до Родопите.

През свободното време на трите фестивални дни групата от НЧ “Пробуда-1958” посети православния женски манастир “Свети Архангел Михаил” (в него се съхранява като реликва част от пирона от кръста на разпятието на Христос, с който е била прикована дясната му ръка) и Музея на зехтина „Сотирелис“ в планинското село Панагия. Шуменци се качиха на туристическо корабче и така обиколиха североизточното крайбрежие на острова (като няколко пъти имаха възможност и да поплуват до чистите плажове, сред които за най-красив се сочи Мраморният плаж). Разбира се, всички се разходиха из тесните търговски улички на Лименас, посетиха някои таверни и се потопиха в тюркоазените води на Егейско (Бяло) море до пясъчните ивици, където събраха и слънчев тен.

Тасос, наричан още с романтичното прозвище „Изумруденият остров”, се намира в северната част на Егейско море на 6.7 км от континента и в него е отразена цялата гръцка култура и традиции. Но любопитен поглед сочи в историята му и ярка българска връзка. Още през Х-XIII век българите проявяват интерес към Тасос. В северозападната му част се намира селището Булгаро (сега Рахони), което през XIX век е имало първостепенно значение за острова. А от май 1941 г. до октомври 1944 г. територията на Тасос е била изцяло под българско управление. В днешно време българите изглеждат най-масовата група туристи, които посещават острова особено през летния сезон.